Slaska Kapliczka w Merrillville IN

Radio DEON 24 W Merillville powstanie kapliczka Matki Boskiej Piekarskiej. Piotr Brzęk i Andrzej Matejczyk zapraszają do wsparcia tego pięknego dzieła.

W Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej w Merrilville powstanie szczególne miejsce zwłaszcza dla Polaków pochodzących ze Śląska. O nowej kapliczce ku czci Matki Boskiej Piekarskiej w Studio Radio Deon Chicago mówią Piotr Brzęk i Andrzej Matejczyk ze Związku Ślązaków. W bardzo dobrze znanym przez Polonię z Chicago miejscu, Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej w Merillville często odwiedzanym przez polskie pielgrzymki, powstaje śląska kapliczka, w której czczona będzie Matka Boska Piekarska. Piotr Brzęk, prezes chicagowskiego Związku Ślązaków mówi, że tradycja pielgrzymowania do Piekar jest na Śląsku bardzo stara. Kult Matki Boskiej Piekarskiej na Śląsku sięga do około 1660 roku. W 1676 roku w Tarnowskich Górach wybuchła zaraza dżumy, która ustąpiła po procesji błagalnej, w której pielgrzymowali zdrowi i chorzy, wierzący i niewierzący.

Pomoc Maryi okazała się jedynym lekarstwem na epidemię. Na pamiątką tego zdarzenia Tarnogórzanie zobowiązali się udawać co rocznie do Sanktuarium Matki Boskiej Piekarskiej.

Cudowna moc Piekarskiej Madonny dotarła także do Czech, gdzie również panowała zaraza. Po przejściu przez Pragę procesji z obrazem Matki Bożej Piekarskiej zaraza całkowicie ustąpiła.

O tego czasu na Śląsku trwa kult Matki Boskiej Piekarskiej i tradycja pielgrzymki do Piekar, gdzie Matka Boska ma też przydomek Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej, tak ważny w dzisiejszych czasach a Ślązacy pielgrzymują tam w dwóch terminach.

Jak po śląsku podkreśla wiceprezes Związku Ślązaków, Andrzej Matejczyk, Matka Boska Piekarska, zwana Panienką Piekarską, zawsze wszystkich wysłuchiwała, dlatego zajmuje szczególne miejsce w sercach wszystkich osób pochodzących ze Śląska.Odtwarzacz plików dźwiękowych

Używaj strzałek do góry/do dołu aby zwiększyć lub zmniejszyć głośność.

Związek Ślązaków w Chicago obchodzi w tym roku 30-lecie i z tej okazji wziął się pomysł budowy śląskiej kapliczki w Merillville, tak by Polacy pochodzący ze Śląska mogli także w Stanach Zjednoczonych oddawać cześć Matce Boskiej Piekarskiej.

Za inicjatywą powstania kaplicy podąża też pomysł śląskiej pielgrzymki, którego popiera kustosz Sanktuarium, ks. Mikołaj Markiewicz, jest już nawet wyznaczony termin pierwszej z nich – pierwsza niedziela czerwca 2023 r.

Kapliczka będzie wewnątrz Sanktuarium, w bocznej nawie, a obraz Matki Boskiej Piekarskiej, na wzór oryginału, tworzy polski artysta z Chicago – Leonard Szczur. Jak mówi Piotr Brzęk, będzie to wyjątkowe dzieło – odcisk w metalu – forma płaskorzeźby, który powstaje już od wiosny.Odtwarzacz plików dźwiękowych

Używaj strzałek do góry/do dołu aby zwiększyć lub zmniejszyć głośność.

„Chcemy tu na Ziemi coś po sobie zostawić” wyjaśnia Andrzej Matejczyk, prosząc wszystkich ludzi dobrej woli o wsparcie tej pięknej i potrzebnej, nie tylko Ślązakom, inicjatywy. Koszty budowy kapliczki są oczywiście znaczne.

Każdy, kto może przyłączyć się do dzieła powstania kapliczki Matki Boskiej Piekarskiej proszony jest o telefon pod numer: 708 667 66 92 lub kontakt poprzez stronę internetową Związku Ślązaków.

Matka Boska Piekarska czeka na Wasze hojne serca!

Opublikowano
 3 dni temu dnia
 16 września 2022
Autor:
 bwyderka